All About Hair

All About Hair

Hajnövesztés/hajápolás felsőfokon - Mit tehetek "kívülről" a hajamért?

2015. február 04. - Chisai Kawaii

Mint tudjuk, számtalan külső hatás éri a hajunkat - elsősorban az időjárás, hőhatások tehetnek benne kárt. 

Fontos, hogy igazodva ezekhez ápoljuk a hajunkat.

Szabályok:

  • Hőhatás csökkentése (hajszárítás, hajvasalás): A lehető legkevesebbet használjuk ezeket. A hővédőkkel én nem vagyok jóban, mert nem találkoztam még szilikonmentessel (szilikonról később) - bár ettől függetlenül lehet, hogy van. Nekem egyszerűbb, ha elhagyom ezeket.
    Éghajlati hőhatás/hideg ellen: sapka/kalap!!! Nem csak a fejedet kell védeni ellene, hanem a hajat is.
  • Szilikonmentesség: Furcsa tény, mivel először úgy gondoltam a szilikon jót tesz a hajnak. A szilikonról tudni kell, hogy egy fedőréteget von a haj köré, ezzel védi azt - ugyanakkor ettől nem képes lélegezni a hajunk. Szép fényes, és könnyen fésülhető lesz, de nem egészséges. Vannak olyan termékek, amelyek kifejezetten szilikon mentesek - Ohne silicone felirat van rajtuk. Persze a nagyvállalatok kínálják a szilikonos termékeket: "nem fog törni a haj... elfedi a problémás részeket... gyönyörű egységes hajad lesz"... ez mind igaz is, de a hajad nem jut levegőhöz. Ha a haj ember lenne a szilikonnal megölnéd :D Egyébiránt, amire nincs ráírva hogy Ohne silicone, abban VAN szilikon, tehát 90%, hogy szilikonos sampont és balzsamot használsz. A szilikon pedig csak pár hónap alatt fog "lekopni" a hajadról. Eleinte kezelhetetlennek tűnik majd a hajad, és száraznak, de hidd el meg fogja hálálni a hajad, ha elhagyod. 
    Amit még érdemes tudni a szilikonról, ha belevágsz. A szilikon szerintem olyan lehet, mint a függőséget okozó dolgok. Egyszer elkezded igényelni fogja a hajad folyamatosan - nehéz "leszoktatni" róla. 
  • Vizes haj fésülése tilos: Mivel vizesen a legérzékenyebb a haj, ezért csak törni fogod a mindenféle kefékkel - elvileg az újfajta tangle teezer arra jó, hogy vizesen is fésülködhetsz, de én azzal is csak óvatosan teszem, hajszárítás után szoktam fésülködni rendesen (persze nekem nem göndör a hajam).
  • Vizes haj dörzsölése törölközővel tilos: Szintén az érzékenység miatt. Elég ha ráteszed a törcsit pár percre, a fölösleges víz lecsepeg róla, a vizes törcsit ez után leveszed, és hagyd megszáradni magától bent a lakásban. 
  • Olcsó fésűk: Nem mindig ideális az olcsó fésű. Ugyanis: a műanyagból készültek felsértik a hajat (kivétel a bontó fésű, azzal óvatosan bontogatni a kócokat elvileg szabad). Ajánlani tudom a természetes anyagból (pl.: fából, disznósörtéből) készült keféket. Ezek kb 2-3000 forintért megvehetők a DM-ben. (Nem mellesleg később mennek tönkre, mint az olcsó.
  • Állandó fésülködés tilos: Tévhit, hogy a sok fésülködés jót tesz. A sok fésülködés csak felsérti a hajvégeket, amik letörnek. A törött hajvég nem csak csúnya, és egészségtelen, hanem - letörik a hajvég, megint letörik, és megint - tehát hiába nő a hajad, a lenőtt haj mérete letörik a hajvégen... végeláthatatlan folyamat. Egyszer felkeléskor, és egyszer lefekvéskor bőven elég megfésülködni. Ha könnyen kócolódsz, akkor szilikonmentes balzsamokat próbáld ki, és a bontófésűt.
  • Hajfestés? Ha nem muszáj NE. Tele van kémiai anyagokkal amik nem épp jót tesznek a hajaddal. Hiába van ráírva, hogy ilyen meg olyan olaj van benne. Hidd el nem jó. Miért? Mert a színpigmentjeidet megtöri a hajadban, tehát a hajad belsejébe behatol a szer, és megtöri azt (képletesen és nem képletesen is). A henna festéket javasolnám, vagy hajszínezőket, ha már muszájnak érzed a dolgot. Miért? Azért mert a henna egyrészt természetes anyagokból készült, a hajszínezők pedig "csak" egy fedőrétegek képeznek a hajadon, tehát belülről nem roncsolják azokat. Miért nem előnyös? A henna festéket rendes hajfesték után használni nem előnyös, mert valószínűleg foltos lesz az eredménye - érdemes minél tovább koptatni ilyenkor a rendes hajfestéket, és utána használni a hennát. A hajszínezők negatív oldala, hogy hamar kikopik.
  • Hajfestés minden nap tilos: Mivel a fejbőröd is termel természetes anyagot, amivel védi a fejbőrödet - és ezt a samponnal szépen lemosod, nem épp egészséges. Bár érdekes módon az inversion methodban (következő cikk) pont, hogy kénytelen vagy naponta hajat mosni. Lényeg a lényeg, ha nem muszáj, ne moss minden nap hajat. Próbáld meg, hogy 2-3 naponta mosol csak. Ha zsíros a fejbőröd, akkor is hozzá fog szokni, és enyhülni fog a tendencia.

Milyen termékeket használjak akkor?

  1. természetes olajok (kókuszolaj, argánolaj, olvaolaj, szőlőmagolaj - bioboltban és DM-ben kaphatók)
  2. ricinusolaj (gyógyszertárban kapható)
  3. szilikonmentes termékek (balea termékek, pure coconut sampon és balzsam - amit én használok felváltva)
  4. koffeines termékek a hajnövesztésre (balea sampon és balzsam, alpecin - DM)

Az olajok használatát egy következő cikkben találod majd meg.

Természetesen nem mondom, hogy én is csak szilikonmentes terméket használok: valószínűsítem, hogy a hajakkomban van, de sajnos még szilikonmentes hajlakkal nem találkoztam (és sajnos nincs is ráírva hogy egyáltalán van - e benne). De igyekszem a minimumra csökkenteni, és látom az eredményt. 

A bejegyzés trackback címe:

https://allabouthair.blog.hu/api/trackback/id/tr347140231

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása